Do Egiptu w celach turystycznych przybywa rocznie miliony turystów. Ich celem są przede wszystkim położone nad Morzem Czerwonym kurorty, a także zabytki starożytnych cywilizacji – osławione piramidy, Dolina Królów, czy też świątynia Abu Simbel. Zanim jednak wybierzemy się do tego wyjątkowego kraju, warto się do wyjazdu przygotować. Co warto zabrać w podróż? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka porad praktycznych.

Przygotowanie do podróży warto zacząć od zapakowania wygodnych butów – te przydadzą się zarówno, jeśli udajemy się na wycieczkę objazdową, jak i do codziennego poruszania się po hotelu, bazarze, czy też innych okolicznych atrakcjach. Najlepiej sprawdzą się – szczególnie latem, sandały trekkingowe, wykonane z dobrej jakości materiałów. Dzięki nim, stopy się nie przegrzeją, a my będziemy mieli szansę na zachowanie pełnego komfortu pieszych wycieczek.

Ważną rzeczą są olejki do opalania – koniecznie zabierzmy je ze sobą. Na miejscu ich ceny są bardzo wysokie – mogą przewyższać polskie nawet trzykrotnie. Bez właściwego filtra chroniącego przed słońcem zaś, możemy doznać poparzenia słonecznego. Ważne będzie także lekkie nakrycie głowy, chusta – jeśli wybieramy się na pustynię oraz okulary przeciwsłoneczne.

Fani sportów wodnych wyposażyć się powinni w płetwy, maskę do nurkowania i snorkowania, a także rurkę – na miejscu sprzęt okazać się może także droższy.

Wyjazd do Egiptu

Wyjazd do Egiptu nie wymaga przeprowadzenia żadnych specjalistycznych szczepień, jednakże lekarze zalecają przyjmowanie leków osłonowych żołądka ze względu na inną florę bakteryjną. W ramach środków ostrożności, na miejscu warto unikać jedzenia świeżych owoców, umytych pod wodą z kranu, picia niebutelkowanej wody, a także drinków z lodem. W przypadku wystąpienia zatrucia pokarmowego, zażyć warto zabrany z Polski Nifuroksazyd, bądź też jego egipski odpowiednik – dostępny bez recepty – Antinal.

Pamiętać należy, że Egipt jest krajem arabskim, a kultura odbiega od naszej. Powszechnie przyjęty jest bakszysz, a więc zwyczajowy napiwek za drobne usługi. Warto go dawać kelnerom, a także innym pracownikom obsługi – z pewnością zapewni to wyższy standard usług.

Ważną informacją dla przebywających na egipskich bazarach jest fakt, iż ceny, które podawane są przez sprzedawców są umowne i warto się targować.

Rejs po Nilu – wyjątkowa podróż do świata starożytnego

Egipt od wieków nazywany jest darem Nilu. Ta druga co do wielkości rzeka świata sprawiła, że od ponad 5 000 na środku pustyni możliwe jest prowadzenie upraw, które dają szansę na wyżywienie całego kraju. Tak było przed wiekami, tak jest również dzisiaj. W związku z tym, że to właśnie Nil jest główną nicią, łączącą cały kraj, to tu – w jego dolinie oraz delcie, znajdziemy wszystkie najważniejsze ślady starożytnej cywilizacji. Najlepszą drogą do tego, by je poznać, jest rejs po Nilu.

Rejs rozpoczyna się zazwyczaj w Luksorze i prowadzi aż do Asuanu. Trwa około siedniu dni, podczas których zapoznać się można z najważniejszymi zabytkami Dolnego Egiptu – począwszy od Doliny Królów w Luksorze, aż na asuańskiej tamie kończąc. Stamtąd, możliwa jest kontynuacja podróży w stronę Kairu pociągiem, bądź autokarem.

A co zobaczymy na trasie rejsu? Pierwszym przystankiem będzie zapewne Edfu, gdzie znajduje się monumentalna świątynia boga Horusa – druga co do wielkości zachowana na terenie Egiptu. Kolejnym przystankiem będzie Kom Ombo, gdzie znajduje się równie ciekawa świątynia boga Sobka. W trakcie rejsu, podziwiać można żyzne i pięknie zazielenione wybrzeża rzeki, gdzie dzięki systemom melioracji, prowadzone są uprawy.

Kolejnym punktem podróży będzie Asuan – miasto, w którym znajdziemy przede wszystkim Wielką Tamę, której budowa pozwoliła na regulację poziomów wód w rzece Nil. W miejscu, gdzie powstałą tama znajduje się Jezioro Nasera. Opcjonalnie, z tego miejsca udać się można do świątyni Abu Simbel, która w latach sześćdziesiątych została przeniesiona w całości z obszaru, na którym powstać miała tama do nowej lokalizacji.

W trakcie rejsu jego uczestnicy są zakwaterowani w luksusowym statku pięciogwiazdkowym i mają szansę na uczestnictwo w wielu ciekawych imprezach – począwszy od arabskich i nubijskich wieczorków z pokazami tańca brzucha, demonstracjami derwiszy, czy też pokazami ognia, aż po możliwość zapalenia sziszy, czy też podziwianie codziennego życia Egipcjan przy brzegu rzeki.

Taka forma zwiedzania Egiptu jest najbardziej efektywna – w trakcie tygodniowej wycieczki, odwiedzić można wszystko to, co najważniejsze – począwszy od luksorskich kompleksów świątynnych, aż po kairskie i aleksandryjskie piramidy. Imponujące zabytki starożytnego świata po dziś dzień zapierają dech w piersiach turystom z całego świata.

Zwiedzamy Kair

Kair – stolica Egiptu, to cel wielu podróżnych, przybywających do tego kraju. Miasto to kryje w sobie moc zabytków, prowadzących do źródeł cywilizacji. Warto wiec je odwiedzić. Jak najlepiej to zrobić? Czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne? Jakich zabytków nie można ominąć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w tym artykule.

W Kairze na co dzień mieszka ponad 8 milionów Egipcjan. Miasto ma wysoką gęstość zaludnienia, ze względu na co, codziennością są tutaj ogromne korki i zdezorganizowany ruch samochodowy. Dla turysty, który po raz pierwszy odwiedza stolicę Egiptu dużym szokiem może być sposób poruszania się samochodów, czy też zabudowa miasta, obfitująca w niedobudowane budynki bez dachów. Jednakże, pod tym pozornym chaosem, kryje się wyjątkowe piękno. Znaleźć tu można wiele atrakcyjnych miejsc, które zapewnią niezapomniane wrażenia.

Wycieczki do Kairu zazwyczaj odbywają się w grupach zorganizowanych. Dziś, ze względu na napiętą sytuację polityczną, jest to najbezpieczniejszy sposób zwiedzania miasta. Główne punkty programu, w trakcie zwieszania Kairu stanowić będą:

  • Kompleks piramid w Gizie – oddalonej od miasta o ok. 8km. To clou programu każdej wycieczki. W trakcie pobytu, mamy możliwość podziwiania z bliska piramid i sfinksa.
  • Muzeum Egipskie – przeogromny obiekt, mieszczący w sobie niezliczoną ilość zabytków z okresu cywilizacji starożytnej – począwszy od Starego, aż po Nowe Państwo. Na pobyt tutaj przeznaczyć warto co najmniej trzy godziny.
  • Wiszący Kościół – prowadzony przez Koptów – jeden z odłamów chrześcijaństwa. Doskonały przykład architektury tego obrządku.
  • Synagoga Ben Ezra – pierwsza synagoga w Egipcie, która, jak mówi legenda, utworzona została w miejscu, gdzie znaleziony został koszyk z Mojżeszem.
  • Meczet Ahmada Ibn Tuluna – najstarszy i największy meczet Kairu, odznaczający się nietypowym kształtem.
  • Bazar Khan el Kalili – największy kairski bazar z mnóstwem sklepików z biżuterią, przyprawami, fajkami wodnymi, ubraniami i innymi atrakcjami.
  • Cytadela Saladyna – majestatyczna średniowieczna twierdza z dużym kompleksem muzealnym.

Będąc w Kairze, warto również skusić się na rejs po Nilu – motorówką, bądź klasyczną łodzią.