Któż z nas nie chciałby spędzić szalonego Sylwestra z dala od domu i rodzinnych stron? Wyjazd do Egiptu może być ukoronowaniem ciężkiego roku i stwarzać okazję do odpoczynku. Czemu zatem nie skorzystać z tej szansy i nie zdecydować się na wyjazd w ten egzotyczny rejon świata?

Sylwester w Egipcie

Co możemy robić w Egipcie w czasie długiej nocy sylwestrowej? Możliwości jest naprawdę wiele. Zakochane pary bardzo często wybierają zabawę na plaży albo spokojny spacer nad brzegiem morza. Innym sposobem jest rejs statkiem wycieczkowym po spokojnych wodach morza Czerwonego. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się rejsy statkami wycieczkowymi z przezroczystym pokładem. Turyści mogą podziwiać przepiękne rafy koralowe bez konieczności nurkowania. Liczne centra hotelowe i ośrodki kulturalne organizują poza tym przyjęcia sylwestrowe w swoich kompleksach rozrywkowych. Takie rozwiązanie zdaje się optymalne dla wszystkich, którzy nie boją się nawiązywać nowych znajomości i chcą spędzić noc sylwestrową zupełnie inaczej niż dotychczas.

Sylwester w Egipcie może zapaść nam w pamięć na całe życie. Atmosfera sylwestrowa jest zupełnie różna od tej, znanej z polskich przyjęć i imprez. Przede wszystkim grudzień jest miesiącem ciepłym – temperatury rzadko kiedy spadają poniżej granicy 20 stopni Celsjusza. Imprezowicze mogą zatem wybrać się w nocy na plażę i świętować Nowy Rok nad brzegiem morza. Nieco odważniejsi skorzystają zapewne z okazji i wskoczą do wody- nie jest to jednak polecane, bo woda w Egipcie w tym okresie jest dość zimna.

Pobyt w Egipcie

Pobyt w Egipcie stwarza doskonałą szansę do poznania arabskiej kultury i dotknięcia starożytności zamkniętej w piramidach, nekropoliach i niesamowitych zabytkach architektonicznych. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Egipcie są Teby położone na wschodnim brzegu Nilu. W mieście przez wiele tysiącleci rozwijał się kult boga Amona i boga Re. Do obszaru miejskiego należały niegdyś zespoły świątyń Luksoru i Karnaku i okazała nekropolia w Dolinie Królów. Do świątyni w Luksorze można dojść aleją sfinksów. W środku kompleksu znajdują się dziedzińce, kolumnady, sala hypostylowa i sanktuaria. W Dolinie Królów po dziś dzień można podziwiać kilkadziesiąt wykutych w skale grobowców, zdobionych płaskorzeźbami.

Osoby, interesujące się zdobyczami nauk archeologicznych, powinny wybrać się do Sakkary. Można tam zobaczyć najstarsze grobowce egipskie, koptyjskie klasztory i piramidę schodkową Dżesera. Najpiękniejszym zabytkiem Sakkary jest Grób Mererukiego. W największym pomieszczeniu znajduje się naturalnej wielkości posąg Mereruk. Innym ciekawym zabytkiem jest Serapeum – podziemna krypta świętych byków Apisów.
Na półwyspie Synaj znajduje się dwa, popularne obiekty turystyczne: Góra Synaj i Klasztor świętej Katarzyny. Na Górę Synaj zmierzają przede wszystkim pielgrzymi, którzy chcą zobaczyć Gorejący Krzew. Klasztor św. Katarzyny został zaś wzniesiony przez prawosławnych Greków.

Miejscem wartym zobaczenia jest również Riwiera Zatoki Morza Czerwonego, która jest miejscem szczególnie ukochanym przez nurków. Można tam podziwiać przepiękne rafy koralowe i podwodne życie.

Ceny w Egipcie

Pisząc o cenach w Egipcie, trzeba mieć na uwadze, że w tym kraju, jako, że należy do grupy arabskich, w wielu przypadkach pozostają one umowne. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy kupujemy na bazarze. Jeśli jednak oczekujemy stałych i pewnych cen, możemy skorzystać z sieci sklepów rządowych oraz hipermarketów: w Egipcie znajdziemy sklepy marek takich, jak Carrefour, czy też Lidl.
A oto przykładowe, orientacyjne ceny za podstawowe towary (mogą się one różnić w zależności od lokalizacji).
Woda mineralna, butelka 1,5l – 3-4 LE
Coca – cola, butelka 2l – 6 – 8 LE
Piwo krajowe 0,5l – 10-11 LE
Piwo importowane 0,33 – 17-18 LE
Chleb 5-8 LE
Paliwo – ok. 2-3 LE/ litr
Obiad w restauracji dla 2 osób – od 100 LE
Posiłek w McDonalds – ok. 35 LE
Papierosy Marlboro – 15 LE
Papierosy lokalne – 3 LE
W miejscach, gdzie nie ma na towarek metek z cenami – zawsze mamy możliwość targowania. Im lepsze nasze zdolności negocjacji – tym niższa będzie ostateczna wartość kupowanego produktu.

Jedną z największych zalet Egiptu, jako kierunku podróży jest zawsze sprzyjająca pogoda. Każdy, kto tu przebywa, zwraca uwagę na niemal bezchmurne niebo, wysokie temperatury oraz suchy klimat, który sprawia, że upały nie są aż tak męczące – szczególnie nad samym morzem.

Egipska pogoda sprzyja podróżującym do tego kraju przez cały rok. Latem jest upalnie, co sprzyja opalaniu, czy też uprawianiu sportów wodnych. Pogoda idealna na zwiedzanie za to, z nieco niższymi temperaturami, czeka zimą. Najlepszymi miesiącami na podróż są maj oraz wrzesień – w tych miesiącach dzień jest długi, a temperatury nie należą do tych najwyższych. Sprzyja to komfortowemu wypoczynkowi na plaży, ale także spacerach po bazarach, czy też zwiedzaniu starożytnych zabytków.

Roczne opady w Egipcie są niewielkie – dlatego też, nie warto, podróżując do tego kraju zabierać parasolek, czy płaszczów przeciwdeszczowych – będzie to niepotrzebne obciążenie.

Egipt zimą – warto jechać?

Kiedy w Europie panuje sroga zima, a dni są mroźne, pochmurne i nieprzyjemne, Egipt staje się przyjemną alternatywą dla wszystkich pragnących słońca i wysokiej temperatury. Choć daleko w okresie między listopadem a marcem do temperatur przekraczających 30, czy 35, to słońce grzeje przyjemnie, a pobyt dostarczyć może wiele przyjemności.

Grudniowy, bądź styczniowy wyjazd do kraju Faraonów to doskonała pora przede wszystkim na zwiedzanie. W tym czasie dużym powodzeniem cieszą się rejsy Doliną Nilu – temperatury wahają się w okolicach 20 stopni Celsjusza, co sprawia, że małe są szanse na przegrzanie, czy też odwodnienia, które często zdarzyć się mogą w środku lata.

Plażowicze oraz zwolennicy sportów wodnych także spodziewać się mogą dobrych warunków wypoczynku – temperatura w Morzu Czerwonym nie spada poniżej 20 stopni, a silniejszy w tym okresie wiatr sprzyja surfowaniu. Egipskie kurorty są również doskonale przygotowane na pobyty świąteczne, czy też noworoczne.

Egipt last minute – jak szukać oferty?

Bardzo dużą popularnością cieszą się wyjazdy do Egiptu w systemie last minute, a więc rezerwowane na ostatnią chwilę, w odstępie kilku dni, a nawet godzin od wyjazdu. Taką opcję oferują niemal wszystkie polskie biura podróży. Zazwyczaj, zważywszy na krótki czas dzielący od wylotu, spodziewać się można korzystnych warunków cenowych: nawet kilkadziesiąt procent taniej, niż cena wyjściowa. Aby jednak trafić na taką ofertę, należy się dobrze przygotować. Oto więc kilka porad, które pomogą kupić pobyt w Egipcie tanio, a jednocześnie w dobrym hotelu.

Przede wszystkim, najważniejszym czynnikiem związanym z ceną wyjazdu do Egiptu jest jego termin. Najdroższe są wyjazdy w wysokim sezonie letnim, a więc w drugiej połowie czerwca, w lipcu oraz sierpniu – w tym czasie nawet last minute może się okazać stosunkowo drogie. Oczywistym jest jednak, że zyskujemy możliwość wypoczynku z dzieckiem, które w pozostałe miesiące musi uczęszczać do szkoły i spodziewać się możemy najlepszych warunków pogodowych.

Opłacalne last minute, jak wynika z obserwacji ofert biur podróży, najłatwiej znaleźć, planując podróż na przełom maja i czerwca, a także na ostatnie tygodnie sierpnia, bądź wrzesień. Wtedy zainteresowanie przelotami jest niższe, zaś przewodnicy skłonni są udzielać nawet bardzo wysokich rabatów tym, którzy zdecydują się na wylot.

Spodziewać się możemy, że tańsze opcje wyjazdowe znajdziemy na wycieczki do Hurghady, a Sharm el Sheikh będą droższe – dokładnie tak, jak w przypadku standardowych wyjazdów, rezerwowanych z wyprzedzeniem. Jednakże, i od tej reguły mogą pojawić się wyjątki.

Najlepszym rozwiązaniem jest obserwacja ofert biur podróży online i w rezerwacja tej najbardziej dogodnej, gdy cena będzie odpowiednia.