Doskonałe warunki sportowe i terenowe Karpacza sprawiają, że Karpacz jest zarówno ośrodkiem sportów letnich oraz zimowych. Należy wiedzieć, że w Karpaczu śnieg znajduje się przez dziewięćdziesiąt pięć dni w roku. W tym czasie można korzystać z licznych atrakcji, które oferuje miasto. Jest tutaj bardzo dużo stoków, nawet skocznia narciarska, tory saneczkowe, które są bardzo tanie, a oferują niezapomnianą zabawę. Tory są stosunkowo długie, co sprawia, że możemy się cieszyć radosną chwilą przez dłuższy czas. Wiadomo także, że Karpacz posiada własną stację klimatyczną i jest punktem wyjściowym dla licznych szlaków turystycznych. Oczywiście Karpacz jest bardzo atrakcyjny w zimie, bo to w końcu gmina górzysta. Karpacz jest odległy od Wrocławia – stolicy Górnego Śląska – o zaledwie sto dziesięć kilometrów, dlatego pełni on funkcję miejsca wypoczynkowego dla licznej kadry biznesmenów, polityków itp., którzy wypoczywają w drodze, albo po powrocie z Wrocławia. Na pewno jest gdzie spać, gdyż jest tutaj zarejestrowanych osiem tysięcy pięćset miejsc noclegowych o bardzo wysokim standardzie i zróżnicowanych cenach, co sprawia, że każdy może znaleźć miejsce odpowiednie dla siebie. Ci, którzy lubią luksusowe apartamenty nie będą mieli problemu z zakwaterowaniem, natomiast bardziej oszczędni znajdą w sam raz dla siebie. Młodzież może spać w schroniskach młodzieżowych, które są bardzo dobrze wyposażone i niczego im nie brakuje: zaplecze gastronomiczne, sportowe oraz wyposażenie pokoi jest na najwyższym standardzie.

Sport zimowe

Każdy miłośnik sportów zimowych, a w szczególności narciarstwa chciałby nauczyć swoje dziecko jazdy na nartach, aby móc pojeździć razem z nim. Właśnie dlatego są tworzone przedszkola narciarskie, które umożliwiają naukę małym dzieciom, jednocześnie dbając o ich prawidłowe funkcjonowanie w warunkach górskich. W Karpaczu powstała Szkoła Zdobywców Horyzont, która posiada przedszkole narciarskie. Jest to nowa instytucja, która cieszy się ogromną popularnością, gdyż mnóstwo ludzi zapisuje swoje dzieci na zajęcia narciarskie. W przedszkolu narciarskim w Karpaczu jest możliwość nauczania małych dzieci samodzielnej oraz odpowiedzialnej jazdy na nartach, a zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów z Polskiego Związku Narciarskiego. Zajęcia są prowadzone w ogródku narciarskim, który jest specjalnie zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Maluch mogą się tam bezpiecznie szkolić i bawić, gdyż jest to świetne miejsce, w którym jest wiele radości i możliwości zabawy oraz nauki, bo nie zapominajmy, że przedszkole narciarskie ma za zadanie oswoić dzieci ze śniegiem oraz z jazdą na nartach. Opieka i bezpieczeństwo na stoku jest gwarantowane przez najlepszych ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W przerwach między zajęciami i zabawą jest oferowany posiłek, który pozwala zregenerować siły przed dalszymi wojażami. Nauka odbywa się codziennie w godzinach od dziewiątej do dwudziestej. Szkoła pobiera niewielkie opłaty za kurs narciarski, dlatego można śmiało przyjść i zapisać dziecko.

Organizacja Śnieżka w Karpaczu

Organizacja Śnieżka w Karpaczu działa powoli, ale skutecznie. Aktywizuje ona referat promocji, którego pracownicy dążą do przekonania konieczności współpracy ze Śnieżką. Członkowie biorąc czynny udział w pracach nad folderem miasta Karpacz przyczyniają się do promowania regionu, który ma wiele do zaoferowania. Jest to niezwykle ciekawe miejsce z mnóstwem atrakcji turystycznych, takich jak stoki narciarskie, ścieżki narciarskie, skocznie, zjazdy dla snowboardów oraz wiele innych ciekawych atrakcji ogólno turystycznych. Należy wiedzieć, że z inicjatywy organizacji doszło do wyjazdu Karpacza na ogólnonarodowe targi turystyczne, które były organizowane w Berlinie. Jest to wielki sukces, który świadczy o tym, że Karpacz jest ważnym miastem i aktywnie zaznacza swoją obecność na górskiej mapie Polski oraz Europy. Wiadomo, że takie miejsce jest bardzo silne, gdyż Karpacz stanowi ważny punkt w polskiej turystyce. Jest tu niezwykle wiele przyjaznych dla turysty miejsc, które potrafią go zatrzymać nawet w okresie letnim, gdyż w lato Karpacz jest równie atrakcyjny, co zimą. Jest wielu entuzjastów letnich wędrówek po górach, gdyż takie osoby mogą nie lubić zimna. Działa tutaj lodowisko, które jest czynne cały rok i oferuje wiele atrakcji dla przyjeżdżających. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie te atrakcje są czynne cały rok i można tu przyjechać o każdej porze. Wiadomo, że wiele osób skorzysta z tych atrakcji, gdyż są one bardzo interesujące, a ceny kuszące. Warto odwiedzić Karpacz, który jest perłą w polskim krajobrazie.

Gmina Karpacz

Gmina Karpacz jest typową gminą o charakterze górskim, ponieważ leży w Karkonoszach. Są to piękne góry, które sprawiają niesamowite wrażenie, że jesteśmy na czubku świata. Karpacz leży w dolinie Łomnicy i jej dopływów u podnóża jednego z najwyższych szczytów w Polsce – Śnieżki. Terent ten obejmuje jedną z najbardziej atrakcyjnych części pasma górskiego – cześć wschodnią. Dzięki temu turyści mogą cieszyć się pięknymi widokami przez cały rok. Karpacz jest położony w niezbyt szerokiej, ale za to stromej dolinie Łomnicy na wysokości od czterystu osiemdziesięciu metrów nad poziomem morza do ośmiuset osiemdziesięciu pięciu metrów nad poziomem morza. Główną osią całej aglomeracji jest biegnąca serpentynowo siedmio kilometrowej długości ulica, która kończy się na przełęczy Bierutowickiej na wysokości około ośmiuset dwudziestu metrów nad poziomem morza. Historię Karkonoszy prezentuje Muzeum Sportu i Turystyki, które zostało utworzone w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym czwartym roku. Wystawa w muzeum zaznajamia wszystkich z miejscami kultu pogańskiego oraz poszukiwaniami skarbów w terenach Karpacza przez walońskich górników oraz działalnością ludowych zielarzy. Zbiory lalek i zabawek twórcy pantomimy wystawia Miejskie Muzeum Lalek w Karpaczu Górnym. Jest to znakomite miejsce do zwiedzania, które przykuwa swoją niepowtarzalnością. Karpacz w lecie jest bardzo zielony, co sprawia, że oddycha się tutaj znacznie lepiej, niż w zatłoczonym mieście. Należy wiedzieć, że miasto nie jest ruchliwe, a ludzie są tutaj bardzo uprzejmi.

Karkonosze

W Karkonoszach ochłodzenie w epoce plejstocenu wraz z obniżeniem się granicy wiecznego śniegu na wysokość około 1000-12000 m nad poziomem morza spowodowały to, że powstały tutaj lokalne zlodowacenia górskie. W związku z tym na północy Karkonoszy jest teraz sześć kotłów lodowcowych. Od zachodu to: Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Małego Stawu, Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł Jagniątowski oraz Kocioł Łomniczki. Oprócz tych na północy Karkonoszy są nisze niwalne (swój rozwój zawdzięczają płatom śniegu i firnu). Największe nisze to Śmielec, Tępy Szczyt, Biały Jar, Smogornia, Szrenica i Łabski Szczyt. To piękne pomniki natury, które swym widokiem zapierają dech w piersiach i powodują, że każdy turysta jest zachwycony tym wszystkim. Mnóstwo osób powtarza, że gdy zobaczyli po raz pierwszy Karkonosze, to nie mogli wyjść z zachwytu. Są to bardzo piękne góry, które mogą oczarować każdego, nawet doświadczonego amatora gór. Warto jest odwiedzić Karkonosze w sezonie, bo nie ma nic piękniejszego, niż widok gór zimą. Wtedy przybierają one piękną postać i są w stanie wzruszyć człowieka. Zimowa osłona sprawia, że góry wydają się bardziej monumentalne i zachwycają swym widokiem. Wiadomo, że niektórzy wolą oglądać morze i wylegiwać się na piasku. Jednak zachód słońca w górach jest równie piękny, a niektórzy turyści sądzą, że nawet piękniejszy. Aby to porównać, trzeba zobaczyć to i to. Dlatego trzeba się wybrać w góry na urlop, czy podczas zimowych ferii, aby zaznać tej przyjemności, która utrwali się w pamięci na całe życie.

Lodowisko w Karpaczu

Całoroczne lodowisko w Karpaczu, to tafla, która mierzy 600 metrów kwadratowych i jest w stanie pomieścić ponad 100 osób podczas jednego wybiegu. Mogą z tego lodowiska korzystać ludzie, którzy nie umieją wcale jeździć na łyżwach, gdyż jest to wielka frajda dla każdego. Oczywiście amatorzy łyżew, którzy mają już pewne doświadczenie równie chętnie tutaj przychodzą, bo to świetne miejsce, które można odwiedzać także latem. Lodowisko mieści się pod namiotem, który jest oświetlony dodatkowo przez kolorowe lampy. Podczas jazdy można posłuchać relaksacyjnej muzyki z dobrej jakości głośników. Jazda w takich warunkach jest niezwykle przyjemna i warto tutaj wpaść. Sztuczność tego lodowiska ma to do siebie, że jest ono zbudowane z paneli syntetycznych, które są świetną imitacją prawdziwego lodu. Jazda na panelach jest bezpieczniejsza, gdyż nie ma ryzyka zamoczenia sobie ubrań, a panele są bardziej trwałe od lodu. Wiele osób nie jest przekonanych do lodu syntetyczne, jednak warto spróbować samemu i przekonać się, jaka to jest świetna zabawa. Szczególnie, że można pojeździć latem, co na zwykłym lodzie jest praktycznie niemożliwe. Na obiekcie funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu. Całość mieści się pod trwałym namiotem, co sprawia, że warunki pogodowe nie mają znaczenia i można jeździć nawet w deszczu. Podnoszone boki namiotu sprawiają, że można się cieszyć słońcem podczas korzystania z tafli. Niedaleko lodowiska mieści się plac zabaw dla dzieci, gdzie można zostawić najmłodszych potomków, którzy są za mali na łyżwy.

Karkonoska Organizacja Turystyczna

Karkonoska Organizacja Turystyczna obejmuje swym zasięgiem Karpacz, który jest jednym z najważniejszych jej członków. Trzeba pamiętać, że członkowie tej organizacji brali udział w wielu konferencjach oraz spotkania i sympozjach na temat rozwoju turystyki. Wielokrotnie gościli oni dziennikarzy polskich i zza granicy, którym udzielali bezpłatnych noclegów w Karpaczu. Jest to bardzo szlachetny czyn, który jest doceniany przez odwiedzających miasto Karpacz. KOT organizowała także dwa bardzo udane spotkania integracyjne z innymi uczestnikami podobnych organizacji. Zacieśnianie więzi organizacyjnych jest niezwykle ważne w kontekście działania tejże organizacji. Obecnie trwają rozmowy z władzami Jeleniej Góry, które mają na celu doprowadzić do wymiany promocji na usługi. Na tym skorzystaliby mieszkańcy i turyści, którzy mogli by jeździć o wiele taniej i mieć większość atrakcji po niższych cenach. Głównym organizatorem Mistrzostw Polski z Jajem była właśnie organizacja z Karpacza. Wiele inicjatyw na jej koncie świadczy o tym, że jest to niezwykle ważna inicjatywa, która nie powinna mieć końca tylko sprawnie się rozwijać. Udział mieszkańców w tym przedsięwzięciu jest nie do przecenienia, a ich rola dla rozwoju miasta Karpacz jest bardzo znacząca, o czym świadczy udział w wielu pracach lokalnych władz. Członkowie organizacji są bardzo aktywni i działają na korzyść miasta, o czym świadczą raporty, które są świetnym przykładem tego, jak dobrze może funkcjonować organizacja pozarządowa o lokalnym charakterze.