Każdy kto znajdzie się pierwszy raz w Kędzierzynie-Koźlu od razu zauważa niesamowite piękno jakim charakteryzuje się to miasto. Atrakcji turystycznych jest tu tak dużo, że jest naprawdę trudno się w nich wszystkich połapać. W każdym razie jednak warto poznać najfajniejsze miejsca w Kędzierzynie-Koźlu, aby móc czerpać możliwie największą satysfakcję z pobytu. Jednym z najciekawszych miejsc jest oczywiście starówka, na której można zobaczyć pozostałości po ogromnej fortyfikacji(legendarnej). Kolejną świetną atrakcją jest wieża Montalemberta. Warto zwrócić uwagę na to, że Kędzierzyn-Koźle kiedyś stanowił bazę obronną dla wielu książąt, którzy mieli tu swoje siedziby. Udział Odry oraz świetnie skonstruowane zaplecze obronne nawet dzisiaj robią duże wrażenie na turystach, chociaż ich dawana chwała już dawno przeminęła. Faktycznie dobrym pomysłem jest wydrukowanie sobie listy najważniejszych zabytków i w miarę możliwości odwiedzenie ich wszystkich. Niektóre znajdują się naprawdę blisko od siebie, więc nie powinno być z tym problemu dla przeciętego turysty. Prawdopodobnie piękno natury otaczającej Kędzierzyn-Koźle jest wprost proporcjonalne do piękna mieszkańców, którzy są niesamowicie serdeczni i pomocni w każdej sytuacji. Ciężko pracujące lokalne społeczeństwo może mieć świadomość, że żyje w naprawdę cudownym mieście, które po kilku latach dynamicznego rozwoju stanie się prawdopodobnie ogromnym centrum przemysłowym przyciągającym do siebie wielu nowych ludzi.

Co można robić w Kędzierzynie-Koźlu

Młodzi ludzie wciąż zadają sobie to pytanie. Co mam robić? Pytanie bardzo ważne. Tym razem przyjrzyjmy się atrakcjom w Kędzierzynie-Koźlu i odpowiedzmy na pytanie jakie młodzież ma tam perspektywy zabawy. Banałem było stwierdzenie, że można tu robić dosłownie wszystko. Od czego jednak zaczniemy. Na pewno zainteresowania kulturalne są tutaj uznawane za wysoce pożądane. Każdy kto chce na przykład rozwijać się w strefie kina niezależnego lub sztuki alternatywnej znajdzie tutaj bratnie dusze. Kolejna sprawa to bardzo dobrze rozwinięty Miejski Ośrodek Kultury oraz profesjonalnie wyposażona Biblioteka Publiczna. Każdy kto chce zaistnieć organizacyjnie na pewno w tych dwóch miejscach odnajdzie swoją przestrzeń. Kilka pubów i dyskotek oraz świetne krajobrazy miejsce sprawiają, że dla młodzieży jest to naprawdę dobre miejsce do rozwoju osobistych zainteresowań. W Kędzierzynie-Koźlu można z całą pewnością zrealizować się w każdym obszarze życia, a coraz prężniej działające miejskie instytucje dają nadzieję, na coraz lepsze warunki do życia.

Atrakcji jak widać jest całkiem sporo. Jeżeli ktoś lubi kulturę, dobrze rozwinięty sport i ciekawe kluby na pewno w Kędzierzynie-Koźlu znajdzie to czego szuka. Trzeba jednak pamiętać, że dobrym wyjściem jest także korzystanie z możliwości wyjazdu zagranicznego np. do Czech, w których można poczuć pełną niezależność i przenieść niektóre pomysły do własnego miasta. Młodzi ludzie jednak mają tu dużo pomysłów, które cały czas są realizowane i przybierają kształt często ważnych wydarzeń i festiwali na skalę ogólnokrajową.

Tytuł jest pewnego rodzaju manifestem rządzących tego miasta. Kędzierzyn-Koźle czekają duże zmiany. Sprawdź na czym będą polegać i jaki wpływ mogą mieć na Twoje życie jako mieszkańca. Rozwój to słowo, które dzisiaj jest bardzo popularne wśród rządzących wszystkich miast. Kreowane są wizje rozwoju lokalnej gospodarki, ale często jednak nie przewidują one wszystkich kluczowych elementów. Widać wyraźnie, że wiele osób z tego obszary wyjeżdża do Czech i zdaje się z tym państwem wiązać swoją przyszłość. Rozwój współpracy przygranicznej okazuje się szansą rozwoju dla całego regionu, a powiązanie inwestycji infrastrukturalnych i zwiększanie połączeń komunikacyjnych między sąsiadami może prowadzić do poprawy życia ludności w całym regionie. Region jest jednak bogaty w przemysł ciężki i to on stanowi podstawę, aby nazwać Kędzierzyn-Koźle jednym z miast tworzących sporą aglomerację przemysłową. Władzę jednak wykorzystują takę siłę lokalnego małego biznesu, który w założeniach strategii na najbliższe lata ma być jednym z głównych elementów poprawiających ogólny standard życia wszystkich mieszkańców. Podsumowując można powiedzieć, że Kędzierzyn-Koźle wykorzystuje swoje szanse i otoczenie, w którym się znajduje. Faktycznie jednak trochę doskwierają mu problemy globalnej gospodarki, ale dobre kanały komunikacyjne i sąsiedztwo z pro rozwojowymi miastami daje mu szansę na poprawę warunków życia.

Współpraca przygraniczna

Można powiedzieć, że sąsiedztwo z Czechami daje bardzo wiele możliwości rozwoju dla takich miast jak Kędzierzyn-Koźle. Czy faktycznie ta swoistego rodzaju symbioza jest wykorzystywana? Czy warto może coś zmienić w relacjach koleżeńsko-gospodarczych? Ze statystyk wynika, że handel pomiędzy sąsiadami wypada całkiem nieźle, a Kędzierzyn-Koźle częściowo wykorzystuje szanse jakie daje mu sąsiedztwo z Czechami. To na pewno doskonała symbioza turystyczna dla dwóch stron, chociaż bardziej widać to ze strony Polaków. W tym momencie Czechy oferują na pewno więcej atrakcji niż nasze miasta, chociaż być może niedługo to się zmieni. Na pewno jednak Kędzierzyn-Koźle dobrze wypełnia lukę współpracy i czerpie wiele korzyści kulturowo-finansowych ze współpracy. Faktem jest, że w mieście pojawia się wiele ofert pracy z zagranicy i to na pewno jest duży plus, szczególnie dla młodych ludzi, którzy mogą wykorzystać szansę życia w stabilnie rozwijającym się państwie. Oczywiście region dba także o współpracę w sferze biznesu, ale tutaj wszystko zależy od warunków gospodarczych, a te nie są obecnie najlepsze. Podsumowując można powiedzieć, że miasto ma szczęście, że znajduje się w takim sąsiedztwie. Kultury pod pewnym względem są tutaj połączone, a obecne tereny, na których leży Kędzierzyn-Koźle były dawno temu własnością Czech. W każdym razie dzisiaj to już nikogo nie obchodzi, a współpraca kształtuje się na partnerskim poziomie.