Egipt zaliczyć możemy do tak zwanych „ciepłych krajów”, do których wyjazd o dowolnej porze roku zapewnić może doskonałą pogodę i wysokie temperatury powietrza. Przez cały rok oscylują one w ciągu dnia w okolicy minimum 20 stopni Celsjusza, co sprawia, że nawet wybierając się tam zimą, możemy zapomnieć o ciepłych ubraniach.

Najgorętszym miesiącem jest sierpień – wtedy temperatury w Hurghadzie, Safadze, Czy też Sharm el Sheikh sięgają (w cieniu) nawet 33 stopni, zaś temperatura wody w morzu – 30. To również miesiąc, w którym spodziewać się można aż 12 godzin słonecznych.

W miesiącach zimowych temperatury wahają się (w dzień) między 18 a 23°C, w nocy zaś 13-17°C. Mimo to, można się nadal cieszyć pięknym słońcem przez co najmniej kilka godzin każdego dnia.

Najbardziej optymalnych temperatury spodziewać się można w maju oraz wrześniu. Wtedy temperatura powietrza wynosi w okolicach 30°C w ciągu dnia, w nocy zaś spada do 24-26°C. Liczyć też możemy na ciepłe, ale nie gorące morze – dające odpowiednie orzeźwienie i przyjemną kąpiel (temperatura ok. 26°C).

Egipt klimat

Klimat panujący w Egipcie w pełni sprzyja podróżującym do tego pięknego kraju. Ze względu na położenie, w Egipcie dominuje suchy klimat zwrotnikowy, charakteryzujący się dość wyrównaną temperaturą – wahającą się w ciągu roku od 20 do 35°C, niewielką (a wręcz znikomą) ilością opadów oraz suchym powietrzem. To wszystko sprawia, że do Egiptu wybrać się warto zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Spodziewać się możemy dobrych warunków do wypoczynku, uprawiania sportu, czy też zwiedzania.
Pamiętać należy, że większość terytorium Egiptu pokryta jest pustynią – spodziewać się więc możemy typowej dla klimatu zwrotnikowego roślinności pustynnej oraz niewielkiej ilości źródeł wody. Jedyne miejsca z bujną, zieloną roślinnością znajdziemy w dolinie oraz delcie Nilu, w której jednak, wywołane jest to przede wszystkim sprawnym systemem melioracji pól.

Egipt waluta

Jadąc do Egiptu, nawet na wycieczkę zorganizowaną, zawsze warto zabrać ze sobą pieniądze – choćby na drobne wydatki, czy też zakupy, które w tym kraju mogą być opłacalne, jeśli umiemy się dobrze targować. Pozostaje pytanie – jaką walutę zabrać? Obowiązującą w Egipcie walutą jest funt egipski (EGP), przeliczany na drobniejsze piastry i milimy. Waluta jednak, poza Egiptem jest trudno dostępna, a jej kupowanie jest nieopłacalne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wymiana pieniędzy po przyjeździe do kraju.
Najkorzystniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich, lub ewentualnie euro. Waluty te z powodzeniem będzie można wymienić na funty w każdym kantorze, czy też banku – tych zaś, szczególnie w miejscach turystycznych, nie brakuje. Kurs egipskiego funta jest dość ruchomy. Spodziewać się jednak możemy, orientacyjnie, następującego przelicznika:
1$ = ok. 6-7 EGP
1€ = ok. 8-9 EGP
W miejscowościach turystycznych możliwe są również płatności w dolarach oraz euro, jednakże doświadczenie turystów pokazuje, że przy negocjacjach cenowych jest to mniej opłacalne.

Egipt mapa

Kiedy spojrzymy na mapę Egiptu, pierwszym, co rzuca się w oczy są odrysowane, jakby od linijki granice zachodnia oraz południowa – jedynie północna i wschodnia wyznaczone są przez naturalne linie brzegowe Morza Śródziemnego oraz Czerwonego. Wynika to z faktu, iż kraj ma postkolonialny charakter – granice administracyjne państw afrykańskich zaś, wyznaczane były umownie.

Największe skupienie miast oraz miasteczek znajduje się w dolinie oraz delcie Nilu, a także na wybrzeżu Morza Czerwonego – wynika to z warunków klimatycznych, które jedynie w tych regionach pozwalają na komfortowe życie. Największym miastem oraz stolicą Egiptu jest Kair – znajdziemy go na północy mapy. Uwagę warto zwrócić także na Półwysep Synaj oraz Kanał Sueski, który został wybudowany, by połączyć Morza Śródziemne oraz Czerwone i zapewnić przepływ między nimi.

Główne szlaki komunikacyjne ciągną się w stronę Kairu, wybrzeżem Morza od południowej granicy z Sudanem, a także od wschodniej granicy z Izraelem.

Starożytny Egipt

Tym, co najczęściej kojarzy nam się z Egiptem jest jego historia z czasów starożytnych – faraonowie, piramidy, monumentalne świątynie i interesujący system wierzeń. Kiedy przyjrzymy się bliżej Egiptowi w czasach starożytnych, a pozostałości nawet sprzed ok. 5 000 lat podziwiać możemy po dziś dzień, zauważymy przede wszystkim wysoki poziom rozwoju cywilizacyjnego oraz fascynującą kulturę, która trwała od mniej więcej 6 000 lat przed naszą erę aż po pierwsze wieki naszej ery.

Trzema najbardziej fundamentalnymi okresami w epoce starożytnej dziejów były:

Stare Państwo – trwające mniej więcej pomiędzy 2600 a 2100 r. p.n.e. – w tym czasie powstały najbardziej monumentalne egipskie zabytki: Piramidy Cheopsa, Chefrena oraz Mykerinosa. W tym czasie stolicą i najważniejszym ośrodkiem było Heliopolis oraz Memfis – obecnie tereny w pobliżu Kairu.
Średnie Państwo (ok. 2100 – 1700 r. p.n.e.) – w tym okresie stolicą kraju były Teby – współczesne okolice Luksoru.
Nowe Państwo (ok. 1550 – 1070 r. p.n.e.) – w tym czasie powstał kompleks grobowców faraonów w Dolinie Królów, świątynia Hatszepsut, czy też kolosy Mnemona.

Historię starożytnego Egiptu najlepiej zgłębiać podczas wycieczki, śladami antycznych dynastii – dziś takie wyprawy cieszą się dużą popularnością wśród turystów i pozwalają poznać wszystkie ważne informacje o dawnych wierzeniach, zwyczajach, życiu faraonów, strukturze społecznej, czy też politycznej tamtego okresu.

Klątwa faraona, czyli jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym?

Wielu turystów, wyjeżdżających do Egiptu, podczas podróży doznaje tak zwanej „klątwy faraona”, a więc nieżytu żołądka, objawiającego się silnymi bólami brzucha, biegunką, a często także wymiotami. Przyczyną jest odmienna flora bakteryjna – bezpośrednio zaś, korzystanie z nieprzegotowanej wody z kranu: uważać trzeba także na kostki lodu oraz świeżo myte owoce.

Problemy jelitowo – żołądkowe dotykają zazwyczaj tych, którzy mają słabsze żołądki i nieodpowiednią florę bakteryjną. Jeśli już przytrafi nam się zatrucie, wywołane bakteriami, sposobem na jego szybką eliminację może być polski lek Nifuroksazyd (w który warto wyposażyć apteczkę, jadąc do Egiptu), lub też jego egipski, silniejszy odpowiednik, dostępny bez recepty w każdej aptece – Antinal. Kilka tabletek skutecznie postawi nas na nogi. W czasie choroby należy przyjmować dużo płynów, a także unikać długich pobytów na słońcu, czy też wysiłku.

Zamiast leczyć zatrucie pokarmowe jednak, warto zapobiegać jego powstaniu. Poza wspomnianym już unikaniem wody, możemy zabezpieczyć swój żołądek, przyjmując bądź to leki osłonowe, bądź też jedząc jogurt. Warto zacząć „hartowanie” żołądka już na dwa – trzy tygodnie przed wyjazdem. Wtedy szanse na chorobę są znacznie mniejsze. Unikać należy także spożywania posiłków w podejrzanie wyglądających restauracjach. Mówi się także, że pomóc może także regularne picie coli, czy też napojów wysokoprocentowych.