Taba: na granicy z Izraelem

Taba jest trzecim co do wielkości kurortem położonym nad Morzem Czerwonym po stronie Egiptu. Miasto dysponuje małym lotniskiem, przekształconym w międzynarodowy port z lotniska wojskowego, a infrastruktura hotelowo – turystyczna rośnie z roku na rok. Głównym autem miasta – poza bogato wyposażonymi obiektami wypoczynkowymi, jest bliskość granicy Izraelskiej. Mówiąc dokładniej, miasto znajduje się na granicy. To zaś, sprzyja poszerzeniu możliwości związanych z wycieczkami do Izraela – z najpopularniejszą, do Jerozolimy na czele.

Zaletą podróży do Taby jest również nieco krótszy czas lotu, wynoszący z Polski ok. 4h. Widoki zachwycają już od momentu przekroczenia bram lotniska – do miasta czeka nas podróż kanionem pomiędzy górami półwyspu Synaj, tworzącymi „księżycowy krajobraz”. W mieście także nie zabraknie dobrych restauracji, bazarów, czy też hoteli o najwyższych standardach.

Sharm el Sheikh

Uśmiechnij się, jesteś w Sharm el Sheikh!

Sharm el Sheikh, czyli Zatoka Szejków, to najpopularniejszy egipski kurort, znany z luksusowych hoteli, doskonałego zaplecza gastronomicznego i klubowego oraz doskonałych baz nurkowych. Miasto, rozpościerające się na 40 km linii brzegowej tętni życiem od świtu do świtu – przyciągając co roku miliony turystów z całego świata, spragnionych słońca, zabawy i relaksu.

Ponadto, jest to doskonała baza wypadowa do odbycia wycieczki do Kairu, czy też Aleksandrii – można tam dojechać drogą krajową w około 4h, jadąc trasą krajową.

Sharm El Sheikh usytuowane jest na południowym krańcu Półwyspu Synaj – pomiędzy majestatycznymi górami, a turkusowym Morzem Czerwonym. W mieście znajduje się duży port, z którego codziennie odpływają setki statków wycieczkowych, zabierających odwiedzających Egipt szlakiem najpiękniejszych raf należących do Parku Narodowego Ras Mohamed. W pobliżu miasta znajduje się również międzynarodowy port lotniczy, z którego dotarcie do hoteli w mieście zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

 

Atrakcje w Sharm el Sheikh

To miasto pełne atrakcji, które spełniają oczekiwania każdego, kto przybywa do Egiptu. Składa się ono z czterech dzielnic:

Naama Bay – to tu znajduje się najwięcej hoteli, klubów, dyskotek, restauracji, bazarków, a także banków i kantorów. To zawsze, niezależnie od pory dnia i nocy można się dobrze bawić i znaleźć atrakcyjne miejsce dla siebie. Dzielnica jest nowoczesna i europejska.
Old Market – najstarsza dzielnica Sharm el Sheikh, utrzymana w tradycyjnym stylu – doskonała na tańsze zakupy, czy też wizytę w orientalnej restauracji serwującej tradycyjną egipską kuchnię. Wieczorem znajdziemy tu bez problemów lokal z prawdziwym pokazem tańca brzucha, czy też derwiszy.
Habda – nowoczesna dzielnica z eleganckimi centrami handlowymi, zapewniającymi dostęp do europejskich marek (Il Mercato).
Nabq – najnowsza dzielnica miasta, pełna dobrych hoteli, bazarków, położona na północ od lotniska.
Miejsca w Sharm el Sheikh warte odwiedzenia

Odwiedzając to miasto, warto udać się także do Muzeum Przyrody Synaju – obejrzeć tam można wiele ciekawych gatunków zwierząt, które znaleźć można na pustyni.

El Gouna – luksusowy kurort

El Gouna to mały, luksusowy kurort turystyczny w Egipcie, położony nad Morzem Czerwonym w bliskiej odległości od Hurghady (niespełna dwadzieścia pięć kilometrów).
Turyści, wypoczywający w El Gounie, mogą oddawać się przyjemności nurkowania w morzu Czerwonym i podziwiania fantastycznych raf koralowych. Sama miejscowość ma charakter stricte turystyczny, zatem nie brakuje w niej barów, restauracji, ośrodków kulturalnych i centrów sportowych.

Do El Gouny przybywają przede wszystkim osoby zamożne, które cenią sobie luksus i wysoki standard zakwaterowania. W miasteczku funkcjonuje prywatna klinika odnowy biologicznej, która szczyci się produkcją własnych kosmetyków pielęgnacyjnych i odżywczych. Każdy, kto preferuje wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, powinien zdecydować się na wyjazd do El Gouny. Jeżeli znudzi nam się pobyt w samej miejscowości, możemy zapisać się na wycieczkę objazdową po Egipcie. Miłośnicy gry w golfa mają również do dyspozycji duże, dobrze wyposażone pole golfowe.

Makadi Bay – odpoczynek przede wszystkim

Do Makadi Bay przybywają głównie turyści, którzy chcą odpocząć od zgiełku wielkich miast. Hurgada, położona w niedalekiej odległości od Makadi, nie daje niestety takich możliwości. Miasto tętni życiem od rana do wieczora, nie ma tam ani chwili spokoju.
Makadi, a właściwie Zatoka Makadi, jest położona na południe od Hurghady. Powstała stosunkowo niedawno, dlatego też ciągle się rozwija i rozszerza ofertę turystyczną o nowe atrakcje. Głównymi atutami Makadi są: piękne, złociste plaże, rozliczne rafy koralowe oraz niesamowite widoki. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy szybko zaanektowali obszar zatoki i poczęli organizować nań hotele i punkty wypoczynkowe. Do Makadi może przyjechać dosłownie każdy, gdyż baza hotelowa jest bardzo duża i umożliwia zakwaterowanie w pokojach o różnym standardzie.
Rafy koralowe występują w bliskiej odległości od wybrzeża, zatem nurkowie nie muszą wypuszczać się na głębokie wody. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z nurkowaniem i nie mają większego pojęcia o technikach nurkowych.

Zwrotnikowy klimat Makadi sprzyja utrzymywaniu się wysokich temperatur przez cały rok kalendarzowy. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec; temperatura sięga wówczas granicy 40 stopni Celsjusza. Wiatr, wiejący od morza, sprawia jednak, że odczuwalna temperatura jest znacznie niższa.

Każdy turysta, przebywający przez dłuższy czas w Makadi, chwali sobie kameralną atmosferę tego miejsca. Zjeżdżają tu zarówno osoby samotne, jak i rodziny z dziećmi. W upalne dni możemy wygrzewać się na plaży, spacerować wzdłuż palmowych alei i oddawać się przyjemnościom wodnym.