Dahab – złoto pustyni

Dahab jest niewielkim kurortem usytuowanym na wybrzeżu Morza Czerwonego, na Półwyspie Synaj – w połowie drogi pomiędzy Shalm el Sheikh a Tabą. Miasteczko znajduje się nad Zatoką Aquaba, słynącą z najpiękniejszych raf koralowych w Egipcie – ze słynną Blue Hole na czele. Jest to więc przede wszystkim doskonałe miejsce dla fanów sportów wodnych – nurkowania, snorkowania, a także surfingu.

Nazwa miejscowości oznacza dosłownie złoto i, rzeczywiście, w Dahabie i złota można uświadczyć wiele – szczególnie, odwiedzając centrum miasteczka, w którym prócz wielu przybrzeżnych restauracji, znajdujących się na promenadzie, znaleźć można mnóstwo sklepików z wyrobami jubilerskimi i innymi pamiątkami. Ceny w Dahabie są znacznie niższe, niż w Tabie, czy w Sharm el Sheikh. To sprawia, że chcący zrobić zakupy, powinni wybrać się właśnie tutaj, by nie przepłacić.

Samo miasteczko jest niewielkie i kameralne – można w nim zobaczyć typowo egipski klimat i uniknąć tłumów turystów i dużego ruchu.

El Gouna – luksus i spokój

El Gouna (Al. Dżuna) to nowoczesny i ekskluzywny kurort, w którym znaleźć można najlepsze hotele w całym Egipcie. Miasto zostało zaprojektowane oraz zbudowane w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez architekta, który wcześniej stworzył m.in. Eurodisneyland. Inspiracją była Wenecja – dlatego też, El Gouna często nazywana jest małą Wenecją.

Miasto położone jest ok. 25 km na północ od Hurghady, u wybrzeża Morza Czerwonego. Znajdziemy w nim 18 hoteli najlepszych światowych sieci, które zapewniają komfortowy wypoczynek. Odwiedzający liczyć mogą na wysokiej klasy centra nurkowe, zapewniające dobre miejsca do podwodnego zwiedzania, pola golfowe, a także bogatą bazę gastronomiczną i handlową.

Będąc w El Gouna, warto popłynąć statkiem na wyspę Zeituna, w pobliżu której znajdują się przepiękne rafy koralowe. Dojazd z lotniska w Hurghadzie do miasta zajmuje około godziny.

Poznaj Hurghadę!

Hurghada to jeden z dwóch, obok Sharm el Sheikh, najpopularniejszych egipskich kurortów położonych u wybrzeża Morza Czerwonego. Znajduje się środkowym wschodzie kraju, w odległości ok. 600 km od Kairu i 300 km od kompleksu świątyń w Luksorze. Nazwa miasta pochodzi od rosnącego w tych okolicach krzewu czerwonych jagód, z których Beduini przygotowują napój chłodzący. Miasto niemal każdego dnia roku jest słoneczne i ciepłe, co sprzyja wypoczynkowi i aktywnemu spędzaniu czasu i zapewnia nieustanną dawkę pozytywnej energii w tym tętniącym życiem miejscu.

Hurghada jest jednym z najstarszych i największych nadmorskich ośrodków turystycznych Egiptu – co roku przybywa tu miliony turystów. Położone na obrzeżach miasta duże lotnisko międzynarodowe sprawia, że wybierając nocleg w Hurghadzie, liczyć można na szybkie dotarcie do hotelu prosto z płyty lotniska. Hurghada jest również bazą wypadową dla nocujących w pobliskiej Safadze, czy też El Gounie. Lot z Polski trwa ok. 4,5h.

W mieście, na linie brzegowej rozpościerającej się na 40 km znajdziemy ponad 200 hoteli o standardzie od dwóch, aż po pięć gwiazdek– baza ta stale się powiększa.

Hurghada jako miasto posiada cztery dzielnice:

Dahar – najstarsza część miasta, utrzymana w tradycyjnym, arabskim stylu. Warto tu wybrać się na największy w mieście bazar, pocztę, czy też to orientalnych restauracji,
Sekkala – nowsza część miasta, w której dziś znajduje się centrum rozrywki: wiele restauracji, barów, klubów, sklepów, a także większość nowych hoteli. Znajduje się tu także atrakcyjna Marina – nadmorska promenada, która nieustannie tętni życiem i zapewnia wiele rozrywek,
Village Road – to tu powstają obecnie najlepsze sieciowe hotele, sklepy, czy też ekskluzywne restauracji – można powiedzieć, że tworzy się tutaj drugie centrum miasta,
Sahl Hasheesh – ekskluzywne miasteczko podobne do El Gouny, budowane na południowych krańcach miasta, w stronę Safagi. To tu w najbliższej przyszłości będą najbardziej luksusowe dobra miasta.

Będąc w Hurghadzie, odwiedzić warto miejskie Akwarium z pięknymi rybami, dostojnie reprezentującymi faunę Morza Czerwonego, rozliczne Aquaparki, czy też udać się na tradycyjny pokaz tańca brzucha w hotelu lf Leila Wa Leila (Baśń z tysiąca i jednej nocy). Ci zaś, którzy lubią morskie wyprawy, skorzystać mogą z wycieczki fakultatywnej na Wyspę Giftun z dziewiczymi plażami i najpiękniejszymi rafami koralowymi w okolicach.

Kameralna atmosfera Makadi Bay

Pomiędzy Hurgadą a Safagą, u wybrzeża Morza Czerwonego znajduje się Makadi Bay – małe, spokojne miasteczko, słynące z dobrych hoteli oraz bogatych raf koralowych tuż przy linii brzegowej. Dużą zaletą kurortu jest jego spokojna i kameralna atmosfera – wolna od zgiełku i dynamiki Hurghady, czy też Sharm ek Sheikh. To doskonałe miejsce do wypoczynku w ciszy oraz do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych: począwszy od nurkowania na rafach, przez kitesurfing, aż po windsurfing.

Miasteczko stanowią rozciągnięte przy linii brzegowej hotele, posiadając przepiękne plaże. Znaleźć tu można także restauracje, kluby, czy też centra nurkowe i małe bazary. Warto się tu wybrać zarówno w środku lata, jak i wiosną, czy jesienią – temperatura sprzyja zarówno korzystaniu z uroków ciepłego morza, jak i opalania i innych form relaksu

Safaga

Safaga– na południe od Hurghady

Turyści, którzy wybierają się w rejon Hurgady, bardzo często decydują się na pobyt w hotelach w Safadze oraz okolicach. Zapewnia to bardziej kameralną atmosferę – z dala od większych kurortów.

Safaga (Safadża) jest miastem portowym, położonym ok. 50 km na południe od Hurghady. Wybierający to miejsce mogą się spodziewać pięknych i szerokich plaż oraz pięknej, w dużym stopniu dziewiczej rafy koralowej. Sprzyjający układ linii brzegowej sprawia, że znaleźć tu możemy wiele centrów nurkowych, a także możliwości surfowania. W mieście znajduje się niewielki bazar i piękna promenada, po której z powodzeniem można spacerować.

Turyści, którzy wybiorą hotel w Safadze mogą liczyć na spokojną okolicę, a także dobrą infrastrukturę hotelową. Liczyć jednak trzeba się z tym, że podróż z lotniska w Hurghadzie potrwać może nawet kilka godzin.