Kraków jest pięknym miastem, w którym odnaleźć można wiele interesujących atrakcji turystycznych. Nie ulega wątpliwości, że największe wrażenie na turystach wywiera Wawel. Na wzgórzu tym zlokalizowane są dwa kluczowe zabytki tego miasta a mianowicie Katedra Wawelska i Zamek Królewski, pochodzi on z epoki renesansu i jest jednym z najsłynniejszych zamków, jakie występują w naszym kraju. Katedra Wawelska podobnie jak zamek także pochodzi z tych samych czasów i uważana jest za największą świątynię pochodzącą z tego okresu. Z tego pięknego wzgórza roztacza się cudowna panorama z widokiem na Wisłę.

Cudowne miasto

Bez wątpienia do słynnych zabytków Krakowa można zaliczyć także Teatr im. Jana Słowackiego. Jest on nastarczą budowlą Krakowskiej Akademii. Obiekt ten zbudowany został gotyckim stylu. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym zgromadzone zostały miedzy innymi znaczące przybory astronomiczne jak i słynny globus Jagielloński. Znajdują się w nim także słynne obrazy Jana Matejki. Na uwagę zasługuje także piękny dziedziniec i studnia zlokalizowana na jego środku. Także zwiedzając Kraków warto także zobaczyć to niesamowite miejsce. Najlepiej wykonać plan zwiedzania by nie pominąć żadnego wartościowego miejsca, bo nie wiadomo, kiedy następnym razem trafi się okazja ponownego powrotu w do tego cudownego miejsca.

Kraków jest pełen niesamowitych zabytków. Piękne kościoły, kapliczki czy kamienice to tylko nieliczne atrakcje będące rajem dla turystów. Bardzo chętnie odwiedzana jest Fontanna z Żakiem, do której przybysze wrzucają drobne monety, ma to im zapewnić powróć w te piękne strony. Cóż wiara czyni cuda, choć za pewne coś w tym jest. Kraków jest niesamowitym miastem, więc każdy przyjazd w te strony będzie dostarczał wielu niezapomnianych emocji. Warto także po drodze wstąpić do Wieliczki i zwiedzić zabytkową kopalnię soli.

Kraków dla turystów

Wybierając się na wycieczkę do Krakowa warto wcześniej ułożyć sobie plan zwiedzania by nie pominąć żadnego atrakcyjnego zabytku. Na pewno warto obejrzeć wiele sakralnych miejsc tego miasta, które pochodzą z czasów gotyckich i barokowych. Na uwagę zasługuje także Wawel i wiele cudownych kamienic. By móc obejrzeć wszystkie interesujące miejsca niestety potrzeba więcej czasu, jednodniowa wycieczka nie wystarczy by zobaczyć wszystkie okazałości tego miasta, choć na pewno wystarczy by zakochać się w tym miejscu i nabrać chęci powrotu w te piękne strony.

 

Każdy turysta odwiedzający Kraków na pewno zachwycony będzie ilością zabytków, jakie mieści w sobie to piękne miasto. Zabierając się za zwiedzane sakralnych zabytków warto rozpocząć od kościoła Mariackiego. Ta cudowna gotycka bazylika znajduje się na Mariackim Placu, który znajduje się tuż obok rynku głównego.

Kościół Mariacki ozdabiają dwie piękne wieżyczki, z jednej z nich, co godzinę można usłyszeć słynny mariacki hejnał. We wnętrzu tego zabytkowego kościoła można odnaleźć wiele niesamowitych barokowych dzieł sztuki. Bez wątpienia największą atrakcją, jaką skrywa w sobie Bazylika Mariacka jest Ołtarz Mariacki, wykonany przez Wita Stwosza. W tym cudownym miejscu za czasów swojej młodości kazania wygłaszał Jan Paweł II.

Raj dla turystów

Do cudownych krakowskich zabytków oprócz sakralnych miejsc i rynku głównego można zaliczyć także wiele wspaniałych kamienic, które spotkać można na każdym kroku. Posiadają one bardzo dużą wartość architektoniczną. Takie obiekty bez wątpienia dodają dużego uroku rynkowi, gdyż tam właśnie zlokalizowane są te najpiękniejsze. W dawnych czasach należały one do szlacheckich rodzin i kupców, obecnie posiadają prywatnych właścicieli, co wcale nie odebrało im uroku. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się Szara Kamienica i Kamienica Pod Jaszczurką.

Karkonosze

Kiedy ustały alpejskie ruchy tworzące góry, przyszedł okres erozji. W tym czasie był on szczególnie nasilony, ponieważ w okresie zlodowaceń ustąpił silny lądolód. Na tamten okres datuje się powstanie najbardziej atrakcyjnych rzeźb Karkonoszy, które niekiedy przybierają kształt gór alpejskich. To niepowtarzalny widok, który jest bardzo rzadki, a już na pewno mało typowy dla tego regionu. Charakterystyczne są kotły polodowcowe, które posiadają skaliste ściany i u ich podnóży znajdują się stożki napływowe oraz usypowe. Niżej znajdują się moreny: boczne, denne i czołowe. Można też zaobserwować jeziora i stawy cyrkowe oraz torfowiska. Wietrzenie się skał w wysoki górach oraz w klimacie, który jest prawie polarny, doprowadziło do tego, że powstały znamienne wieńce gruzowe, gołoborza, grunty strukturalne, rynny gruzowe i kopce darniowe. Przede wszystkim ten typ gór odznacza się ogromną ilością skałek, z których słyną karkonoskie góry, gdyż jest ich tam bardzo dużo i są one niezwykle charakterystyczne i to w znacznym stopniu podnosi atrakcyjność tego terenu. Turyści bardzo często odwiedzają te miejsca i są zachwyceni tego rodzaju przyrodą, gdyż jest ona bardzo posępna, może budzić grozę, ale także fascynuje i zmusza do podejmowania wyzwać. Nie każdy może sobie pozwolić na morderczą wspinaczkę, którą przygotowuje nam Karkonoski szczyt. Ale w związku z tym nie brakuje śmiałków, którzy są żądni przygód i tylko czekają na zdobycie kolejnych szczytów w Karkonoskich krajobrazach, które przytłaczają pięknem.

Na powierzchni skałek w Karkonoszach

Na powierzchni skałek w Karkonoszach znajdują się kociołki wietrzeniowe, a w ich łożyskach przepływają rzeki oraz potoki, czyli marmity. Marmity są to garnki polodowcowe, które wydają się być zagłębieniami skał, tworzącymi koryta o średnicach i głębokościach mierzących nawet kilka metrów. Wytworzyły się one szczególnie w okresie polodowcowym, a wirujące kamienie żłobiły w nich charakterystyczne studzienki. Oprócz bardzo interesujących skał, w Karkonoszach znajdują się również zróżnicowane gleby. Bujność krajobrazu jest niezwykle charakterystyczna dla Karkonoszy. Można tu zobaczyć bardzo zróżnicowaną przyrodę. Jest tu mnóstwo pięknych skał, zwierząt, roślin. Wszystko to, nadaje temu miejscu niepowtarzalny, wręcz mistyczny klimat, który urzeka każdego. Wiadomo, że takie miejsca są bardzo ciekawe i nie sposób tutaj nie wrócić. Szczególnie, że zimą to miejsce jest atrakcyjne nie tylko dla koneserów przyrody, ale także dla amatorów zimowego szaleństwa. Funkcjonuje tutaj mnóstwo wyciągów, zjazdów saneczkowych, a nawet skocznia narciarska. Sposobów na miłe spędzenie wolnego czasu w Karkonoszach jest bardzo wiele i każdy jest niezwykle ciekawy. Oczywiście nie należy zapominać o tym miejscu także latem. W miastach Karkonoszy jest mnóstwo ciekawych miejsc, które warto sprawdzić. Są tutaj korty tenisowe, lodowiska czynne cały rok, a także zbiorniki wodne, gdzie można się ochłodzić podczas upałów. To miejsce nadaje się do wypoczynku zarówno zimą, jak i latem i zawsze jest tu bardzo ciekawie.